Magmaweld ESB 48 on laadukas E7018-luokan emäspäällysteinen hitsauspuikko, joka soveltuu seostamattomien ja niukkaseosteisten rakenneterästen vaativiin hitsaustöihin. Puikko toimii erinomaisesti invertterihitsauskoneilla ja soveltuu kaikkiin hitsausasentoihin paitsi pystysuoraan alaspäin (PG).
ESB 48 tuottaa sitkeän, vähävetypitoisen hitsin, jolla on erinomaiset mekaaniset ominaisuudet myös alhaisissa lämpötiloissa. Jopa 115 %:n riittoisuus sekä helposti irtoava kuona tekevät hitsauksesta tehokasta ja taloudellista niin konepajoissa, työmailla kuin kunnossapidossakin.
Puikko toimitetaan 2,5 kg:n vakuumipakkauksessa, mikä auttaa säilyttämään vähäisen kosteuspitoisuuden ja varmistaa tasaisen hitsauslaadun.
Magmaweld ESB 48 soveltuu esimerkiksi:
| Alkuaine | Pitoisuus |
|---|---|
| Hiili (C) | 0,075 % |
| Pii (Si) | 0,40 % |
| Mangaani (Mn) | 1,10 % |
| Ominaisuus | Arvo |
|---|---|
| Myötölujuus | 500 MPa |
| Vetomurtolujuus | 570 MPa |
| Murtovenymä A5 | 27 % |
| Iskusitkeys -30 °C | 90 J |
| Iskusitkeys -40 °C | 80 J |
| Halkaisija | Hitsausvirta |
|---|---|
| Ø 2,0 mm | 50–70 A |
| Ø 2,5 mm | 60–90 A |
| Ø 3,25 mm | 90–150 A |
Magmaweld ESB 48 on monipuolinen E7018-emäspuikko, joka soveltuu rakenneterästen valmistukseen, asennukseen ja korjaukseen. Erinomainen sitkeys myös alhaisissa lämpötiloissa tekee siitä luotettavan valinnan siltoihin, paineastioihin, putkistoihin ja muihin turvallisuuskriittisiin rakenteisiin.
ESB 48 toimii erinomaisesti nykyaikaisilla invertterihitsauskoneilla. Vakaa valokaari, hyvä tunkeuma ja vähäinen roiskeisuus takaavat laadukkaan hitsin sekä kokeneille ammattilaisille että vaativille harrastajille.
Magmaweld ESB 48 on E7018-emäspäällysteinen hitsauspuikko rakenneteräksille. Erinomainen invertterihitsaukseen, putkirakenteisiin, siltoihin, paineastioihin ja laivanrakennukseen. Saatavana 2,0–3,25 mm.